Keičiamos energijos vartojimo efektyvumo etiketės

2020-11-20

Nenustebkite, jei šiomis dienomis įsigiję naują šaldytuvą ar televizorių pastebėsite, kad energijos vartojimo efektyvumo etiketė, kuria pažymėtas gaminys, skiriasi nuo etiketės ant pakuotės (nurodyta skirtinga energijos vartojimo efektyvumo klasė). Taip yra todėl, kad Europos Sąjungoje keičiamos energijos vartojimo ženklinimo taisyklės. Naujos etiketės parduotuvėse atsiras nuo 2021 m. kovo 1 d., o nuo 2020 m. lapkričio 1 d. prasidėjo keturių mėnesių pereinamasis laikotarpis, kurio metu naudojamos abi ženklinimo sistemos, kad gamintojai ir tiekėjai prisitaikytų prie naujų reikalavimų.

Energijos vartojimo efektyvumo etiketės ES sėkmingai naudojamos nuo 1995 m. Nustatyta, kad pirkdami gaminius jomis vadovaujasi 85 % Europos vartotojų. Pradžioje sistema puikiai funkcionavo ir paskatino pramonės inovacijų raidą ir konkurenciją – gaminiai buvo priskiriami įvairioms klasėms, tačiau nauji modeliai atitiko vis aukštesnius reikalavimus. Galiausiai buvo pasiekta riba, kai daugelis prekių atitiko „plius“ klasės (A+++, A++, A+) reikalavimus, o žemesnėms klasėms (dažnai – net ir A klasei) nebepriskiriami jokie gaminiai. Vartotojams sistema tapo pernelyg paini, todėl, siekiant palengvinti jų pasirinkimą, ES nusprendė atnaujinti ženklinimo taisykles.

Svarbiausia naujovė – gaminiai vėl ženklinami pagal gerai žinomą ir veiksmingą energijos vartojimo efektyvumo skalę A–G , nebenaudojant „Plius“ klasių, tokių kaip A+, A++ ir t.t. Bus taikomi griežtesni standartai ir prietaisų energijos vartojimo efektyvumo matavimo metodai. Įrenginiai, šiuo metu priskiriami A+++ klasei, po atnaujintų reikalavimų taps B klasės, nekeičiant reikalavimų jų energijos suvartojimui, o A klasė pradžioje bus tuščia, paliekant vietos itin taupiems ateities produktams – taip gamintojai bus skatinami diegti naujoves ir kurti efektyvesnius gaminius.

Skaičiuojama, kad atnaujinta sistema kartu su naujomis ekologinio projektavimo taisyklėmis visoje ES padės sutaupyti 200 TWh energijos per metus (per metus tokį kiekį suvartoja Baltijos šalys).

Naujosios etiketės bus aiškesnės ir informatyvesnės: naudojant intuityvias piktogramas jose bus parodytas ne tik suvartojamos elektros energijos kiekis, bet ir kita aktuali informacija, padedanti palyginti gaminius ir priimti geriau pamatuotą sprendimą. Etiketės bus žymimos QR kodu, kurį įprastu išmaniuoju telefonu nuskenavę vartotojai gaus papildomos informacijos.

Nepaisant teigiamų pokyčių, pradžioje nauja sistema kels nemažai klausimų tiek vartotojams, tiek ir pardavėjams ar gamintojams.  Siekiant palengvinti pereinamąjį laikotarpį, 2020 m. devyniose valstybėse (tarp jų – ir Lietuvoje) pradėtas vykdyti ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ remiamas informacijos sklaidos projektas BELT (angl. Boosting Energy Label Take Up). Projekto metu pristatoma naujosios ženklinimo sistemos nauda vartotojams ir kitoms suinteresuotoms grupėms, privalomi reikalavimai gamintojams ar prekiautojams, vartotojai skatinami rinkti energetiškai efektyviausius gaminius, taip sumažinant energijos vartojimo išlaidas.